AE – Nr 6
Biuletyn Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych
ARCHIVA ECCLESIASTICA
Nr 6 – Rok VI (2013)
Od Redakcji
Po kilkuletniej przerwie oddajemy do rąk czytelników kolejny numer Biuletynu Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych „Archiva Ecclesiastica”. Ostatni Biuletyn nr 5 który miał być wydany w 2008 roku ukazał się w ostatnich dniach 2012 roku. Zachowujemy ciągłość numeracji i kolejny Biuletyn nosi numer 6 a wydany został w 2013 roku. Ze względów praktycznych przeniesiono wydawanie z Księgarni św. Jacka w Katowicach do Wydawnictwa Bikstudio Krzysztof M. Szwaczka, które dysponuje własną drukarnią cyfrową.
Zawiera on artykuły umieszczone dziale „Archiwa i Kancelarie w służbie Kościoła i nauki”. Pierwszy z nich autorstwa mgr. Tomasza Janika dotyczy Osiemnastowiecznego inwentarza Biblioteki Kolegium Wikariuszy w Jarosławiu. Dzięki któremu można oszacować dawny księgozbiór duchowieństwa duszpasterzującego w dobrze rozwiniętym ośrodku kościelnym jakim był Jarosław. Artykuł został rzetelnie udokumentowany i opatrzony zdjęciami niektórych pozycji bibliotecznych. Bardzo cenną pozycją jest artykuł dr Agnieszki Kawalec z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dający obraz zaangażowania duchowieństwa w prace badawcze na rzecz poznania własnego kraju czy też regionu. Ową postacią był ks. Franciszek Siarczyński, który „zapisał piękną kartę w dziejach polskiej humanistyki doby oświecenia”, co we wstępie zaznaczyła Pani Doktor. Na szczególną uwagę zasługuje kolejny autor ks. dr Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. Podjął on problematykę zasobów aktowych wytworzonych przez konsystorz krakowski, a przechowywanych w archiwum kieleckim, które stały się zaczątkiem dokumentacji późniejszego konsystorza kieleckiego. Benedyktyńską pracę wykonał ks. prof. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego przybliżając problematykę Ksiąg metrykalnych w warsztacie historyka, na przykładzie metrykaliów parafii Dydnia. Przedstawił nie tylko najnowsze badania naukowe w tej dziedzinie ale sporządził nadto wiele tabel, które świadczą o jego profesjonalizmie.
W ostatniej części Biuletynu, zaprezentowano działalność Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych. Zawiera protokół z XIX posiedzenia Zarządu SAK, które odbyło się 17 grudnia 2012 roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, zaraz po wyborze nowych władz Stowarzyszenia. Po nim umieszczono przesłanie nowo wybranego prezesa SAK nakreślające plan działania na obecną kadencję. Na koniec zamieszczono noty biograficzne nowych władz Stowarzyszenia, oraz deklarację przystąpienia do stowarzyszeń archiwalnych Grupy Wyszehradzkiej.
ks. Władysław P. Wlaźlak