Archiva Ecclesiastica Rok I (2004) Nr 1

051201_214835_72_biuletynm

Oddajemy do rąk archiwistów kościelnych pierwszy numer biuletynu „Archiva Ecclesiastica”. W ten sposób nie tylko wypełniamy nałożony na Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych statutowy obowiązek, ale też inicjujemy nowe dzieło integracji archiwistów kościelnych poprzez wymianę myśli, doświadczeń, prezentacji zasobów archiwów, ich dorobku i dziejów polskiej archiwistyki ko­ścielnej.

Podczas pierwszego walnego zebrania Stowarzyszenia, w dniu 18 czerwca 2004 roku, bp prof. dr hab. Jan Kopiec powiedział m.in.: Poddaję więc pod rozwagę projekt wydawania właśnie przez Stowarzyszenie regularnego biuletynu – byłby on nie tyle organem naukowym, bowiem to zadanie świetnie spełnia półrocznik „Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne”, wszystkim Szanownym Obecnym dobrze znany, ile raczej pełniący rolę forum kontaktowania się między nami, wyrażania swych opinii, inspirujący do wielu no­wych inicjatyw.

Do współpracy w redagowaniu tego biuletynu zapraszamy wszystkich, którym nie obce są sprawy funkcjonowania archiwów, doskonalenia „warsztatu pracy” i podnoszenia poziomu wykształcenia. Polscy archiwiści, stanowili zawsze życzliwą dla siebie grupę zawodową, byli otwarci na problemy własne i innych. Kierowali się nadrzędnym dobrem, troską o powierzone sobie dziedzictwo kulturowe, umiłowaniem przeszłości i Ojczyzny. Nie popadali w antagonizmy. Mimo wielu historycznych zawirowań, zmian społecznych i gospodarczych zachowali także apolityczność. Powołanie do życia Stowarzyszenia Archiwistów Ko­ścielnych zrzeszających archiwariuszy instytucji kościelnych spotkało się z życzliwym przyjęciem przez pracowników archiwów państwowych i wyznań niekatolickich. Zostało pozytywnie odnotowane przez środki masowego przekazu.

Mamy nadzieję, że łamy „Archiva Ecclesiastica” staną się, nie tylko dla archiwistów kościelnych, miejscem wymiany doświadczeń, myśli i poglądów – a wszystko po to by podnosić kwalifikacje zawodowe, by chronić narodowe dobro, świadectwa przeszłości, dziedzictwo Narodu i kręgu łacińskiej kultury.

Proponujemy następujące grupy tematyczne: metodologia pracy w archiwach; kształcenie archiwistów; etyka za­wodowa; digitalizacja zbiorów; wymiana doświadczeń w porządkowaniu zbiorów i sporządzaniu inwentarzy; recenzje publikacji traktujących o archiwistyce; informacje o działalności SAK oraz innych instytucjach skupiających archiwistów; prezentacje polskich archiwów kościelnych; dorobek archiwistów i wspomnienia o zmarłych archiwistach kościelnych.

* * *

W pierwszym numerze biuletynu ukazano drogę, która prowadziła od pierwszego spotkania archiwistów kościelnych (18 VI 2002) do zatwierdzenia przez Konferencję Episkopatu Polski Statutu Stowarzyszenia i pierwszego walnego zebrania SAK (17 VI 2004), wygłoszone wówczas referaty i wystąpienia. Zamieszczono tekst wspomnianego Statutu, listę członków-założycieli i prezentację zarządu Stowarzyszenia, artykuły ukazujące działalność wybranych archiwów, wspomnienie o zmarłym ks. Konradzie Lutyńskim (+ 4 VI 2002) oraz recenzję Katalogu Archiwum OO. Augustianów w Krakowie.

Życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy.

o. Józef Marecki

SPIS TREŚCI

• Od Redakcji s. 3
  • Protokół ze spotkania archiwistów kościelnych w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w dniu 18 czerwca 2002 roku s. 5